Plastika prsníkov a dojčenie

Súvisí plastika prsníkov a dojčenie alebo sa vylučujú? Mnohé ženy túžia po zmene tvaru svojich pŕs najmä z dôvodu estetického, kvôli partnerovi, ale aj pre vlastnú spokojnosť či zdvihnutie sebavedomia. Kedy je však najvhodnejšie plánovať a podstúpiť vylepšujúci zákrok?

Kedy operáciu naplánovať?

Ak bábätko plánujete, no zmenu vzhľadu vašich prsníkov chcete, mali by ste sa pre zväčšenie objemu vášho dekoltu rozhodnúť v dostatočnom časovom predstihu. Ak totiž žena uvažuje o silikónoch, naozaj by mala podstúpiť zákrok minimálne 12 mesiacov pred otehotnením.

Nejde o zdravotné riziko pre mamičku či dieťatko, dôvody sú skôr estetického charakteru. Podľa odborníka však býva aj napriek odporúčaniam realita iná. Žene sa často podarí otehotnieť pár mesiacov po operácii najmä z dôvodu zmien v psychickom nastavení a v sexuálnom živote.

„Pri tehotnosti a počas dojčenia i po ňom prechádza celé telo a aj prsia žien mnohými zmenami veľkosti prsníkov, kože aj prsnej žľazy. Často sa výrazne zmení aj postava a zmeny pokračujú asi 6 mesiacov po skončení dojčenia.

tehotenstvo-a-plastika-prsnikov

Jednoducho povedané, prsia menej vyvinutej ženy podľahnú zmenám ďaleko menej výrazne ako prsia ženy v tomto smere obdarenej.

Dojčenie a silikóny

Plastická operácia, ktorej cieľom bolo zväčšenie prsníkov, zvyčajne nemá žiadny negatívny vplyv na dojčenie. Dôležité je, aby ste v okolí bradavky nemali jazvy, ktoré by sťažovali novorodeniatku prisať sa. Implantáty s fyziologickým roztokom nepredstavujú pre dieťa žiadne riziko a väčšina pediatrických autorít a oficiálnych inštitúcií sa zhoduje v tom, že ani silikónové implantáty nie sú pre dieťa nebezpečné.

Samozrejmosťou by malo byť sonografické vyšetrenie prsníkov aj implantátov, aby bolo jasné, či a k akým zmenám došlo počas tehotnosti, či nevzniklo niečo nové. Dôležité je posúdenie vývoja zmien, ak by sa nejaké vyskytli,“ upozorňuje plastický chirurg Marián Koperniech.

dojcenie-a-umele-prsia

A čo zmenšenie?

Zmenšenie prsníkov, samozrejme, predstavuje isté riziko pretože pri tomto zákroku je odstránená aj časť žľazového tkaniva ( to znamená pravdepodobne menší objem vytvoreného mlieka) a mení sa aj podoba bradavky.

Upozornite na túto situáciu vášho pediatra, dôsledne konzultujte hmotnosť a priberanie dieťatka a ak nemáte dostatok mlieka, prikrmovanie náhradami materského mlieka bude potrebné.

KEDY PRSIA NEZVÄČŠOVAŤ?

Chodia za plastickými chirurgami aj ženy s inými problémami s poprsím po tehotenstve či dojčení? Môžu byť aj zdravotného charakteru? Je vôbec možné vtedy podstúpiť zákrok?

„Popri estetických problémoch sa ženy pýtajú napríklad na bolesti, cysty či iné hrčky v prsníkoch, prípadne asymetriu. Okrem asymetrie väčšina spomínaných problémov týkajúcich sa prsnej žľazy patrí do rúk gynekológom.

Niektoré diagnózy nie sú vhodné na operáciu prípadne si vyžadujú jej odklad.Napríklad spomínaná bolestivosť prsníkov v tom čase ešte neznámeho pôvodu by sa mohla zhoršiť operáciou,“ zdôrazňuje odborník.

Zároveň dodávať, že ideálny implantát neexistuje. Je len najvhodnejší pre vás, pri vašich očakávaniach, ak sú reálne a uskutočniteľné. 

 

Zdroj: plastickachirurgia.sk, najmama.sk, mamila.sk

Návod na prežitie pre bejby – Igor Bukovský

Ostaňme v kontakte
Staňte sa súčasťou naších fanúšikov! Sledujte nás na sociálnych sieťach.
Preferujete info v podobe mailu? Informácie o produktových novinkách a akciách môžeme zasielať priamo na Váš mail.
Zdieľať článok

Najnovšie na našom blogu