Ako správne uložiť novorodenca na spanie? Táto poloha je bezpečná.

bezpecny spanok novorodencov

Nejedna mamička sa už pred príchodom dieťatka zamýšľa nad tým ako bude dieťatko spať. Nehovorím teraz o dĺžke spania, ale o správnej polohe na spanie. A tá je mimoriadne dôležitá. Každý jeden rodič má za povinnosť, zabezpečiť pre dieťa bezpečný a pokojný spánok. Ako však na to? Aká poloha je pre novorodenca vhodá?

Asi sa zhodneme na tom, že každá jedna maminka ale určite aj oteckovia milujú pocit, keď dieťatko na ňom zaspí. Sú to neopakovateľné chvíle, keď opäť splynieme v jedno telo, jednu dušu. Ale nedá sa to každý deň a už vôbec nie, ale máme aj ďalšie deti, ktoré si rovnako vyžadujú pozornosť svojho rodiča.

Poznáme tri najčastejšie sa opakujúca polohy na spanie: Poloha na chrbte, na boku a na brušku. Skôr než začneme niečo alebo niekoho odsudzovať, skúsme sa na to pozrieť spolu. Aké sú klady a zápory v každej jednej polohe a na čo musíme jednoznačne dávať pozor!

Argumenty PROTI spánku na brušku sú takéto:

  • Táto poloha môže spôsobovať tlak na čeľusť dieťaťa, čo môže negatívne ovplyvňovať dýchacie cesty a dýchanie bábätka.
  • Dieťa v polohe na brušku nemusí mať dostatok čerstvého vzduchu, akoby dýcha dookola ten istý vzduch.
  • Dieťaťu hrozí nebezpečenstvo zaborenia tváričky a dusenie, ak spí na brušku na mäkkom matraci.
  • Bábätko môže vdychovať mikróby z matraca.

V akých prípadoch malé deti môžu spať na brušku?

V istých prípadoch aj lekár odporučí, aby dieťa rodičia na spánok ukladali do tejto polohy. Jedná sa najmä o deti s ťažkým refluxom alebo s určitými malformáciami horných dýchacích ciest, ako je Pierre Robinov syndróm, ktoré vedú k akútnym prípadom nepriechodnosti dýchacích ciest.

Ak hrozí nebezpečenstvo zvracania, odporúča sa dieťa polohovať práve na bruško. Zároveň veľa rodičov malých bábätiek uvádza, že práve v tejto polohe ich deti spia „najlepšie a najdlhšie“.

V tomto prípade je potrebné, aby rodičia zabezpečili tvrdý matrac a aby v postieľke nebolo nič, do čoho by si dieťa mohlo zaboriť tváričku.

Spánok na chrbte

Odborníkmi najčastejšie odporúčaná poloha na spánok, nakoľko z výskumov vyplýva, že výrazne znižuje riziko SIDS, nakoľko pri nej sú dýchacie cesty voľné.

Spánok na chrbátiku však tiež prináša isté riziká. Ak sú bábätká polohované len a len na chrbátik, vzniká riziko „zležania hlavičky“. Teda nesprávneho formovania lebečných kostí. Odporúča sa preto: 

  • Pamätať na ,  polohovanie na bruško keď je dieťa bdelé.
  • Predchádzať zležaniu hlavičky, dávať pozor, aby bolo dieťa polohované v čase bdenia na opačnú stranu. Výborná je aj Mimi perinka, v ktorej je pamäťová pena, ktorá prechádza práve zaležaniu.
  • Minimalizovať čas, ktorý dieťa trávi v autosedačke.
  • Meniť polohu dieťatka v kolíske či postieľke, aby sa za vecami a ľuďmi bolo nútené otáčať z rôznych strán (napr. raz ho otočím hlavou ku stene, potom nožičkami ku stene).

Spánok na boku

Kým väčšina detí, ktoré sú ukladané na spánok na chrbátik, či na bruško ostávajú v týchto polohách, deti uložené na bok sa zvyknú pretočiť. Väčšina z nich sa otočí z boku na chrbátik. Prevrátenie na bruško by mohlo byť nebezpečné s ohľadom na SIDS.

Dr. Sears na svojej stránke uvádza, že v súčasnosti sa väčšina medicínskych autorít zhoduje na tom, že obe polohy na spánok – na chrbte i na boku – sú pre dieťa bezpečné.

Poloha na boku je fajn, ale poistite sa zábranou proti pretočeniu na bruško

Aby bol spánok dieťaťa na boku bezpečný, je vhodné urobiť aj tieto opatrenia: 

  • Dieťatko ukladajte na spánok na tzv. polobok, teda mierne naklonené dozadu.
  • Spodnú rúčku dieťaťa povytiahnite mierne dopredu. Spodné rameno bábätka bude slúžiť ako akýsi stabilizátor polohy a zabráni dieťatku prevrátiť sa na bruško.
  • Môžete použiť polohovacie pomôcky – kliny alebo valčeky, prípadne zrolovaný uterák alebo deku. Nepoužívajte však len oporu za chrbátikom, to môže dieťa nútiť prevaliť sa z boku na bruško. Ako potrebný sa javí skôr predný klin, teda niečo, čo umiestnite dieťatku pred bruško. Nemalo by to však vyť nič, čo bude príliš obmedzovať pohyb dieťatka. Dieťa musí mať voľné dýchanie a istú slobodu pohybu.
  • Ak je vaše dieťa v období, kedy zvýšene sliní alebo má nejaké ochorenie dýchacích ciest spojené so zvýšenou tvorbou hlienov, môže byť poloha na boku nápomocná. Hlien sa zhromažďuje v dolnej časti líc a v polohe na bok pravdepodobne vybehne z úst von skôr, než by dieťaťu zabehol späť do zadnej časti krku. Čo sa stane v polohe na chrbátiku. Ak teda má dieťa kašeľ, soplíky, počujete sťažené dýchanie, skúste na spánok bočnú polohu.

Čo ak sa v spánku dieťa pretočí samo

Zábrana proti prevalenie bábätka na brucho modra

Jednoduché mäkké valčeky zabránia pretočeniu na bruško.

Budúcich rodičov učíme, že majú dieťa polohovať na spánok dovtedy, kým sa dieťa nezačne otáčať samo. O tohto času je to už zväčša mimo vôle nás rodičov. Dieťa síce môžete uložiť na chrbátik, ale prídete o hodinku bábo skontrolovať a bude otočené na boku.

Detičky sa učia pretáčať z chrbátika na bruško okolo 4. – 6. mesiaca života. Niektoré to zvládnu aj skôr, pamätám si, že môj syn to urobil ako trojmesačný, práve v spánku a veľmi ma vtedy vyplašilo.

Našťastie v tomto veku už vedia detičky dvíhať sami hlavičku a bezpečne si ju vedieť dať do polohy aby sa im dobre dýchalo. Rodič však musí byť opatrný a zabepečiť, aby spánok bol vždy bezpečný.

S prianím pekného dňa, Michaela Kalaninová

Spracované s použitím: webmd.com, askdrsears.com, solen.sk, neurologiepropraxi.cz., babatko.rodinka.sk, lepsispanokbabatiek.sk.

Ostaňme v kontakte
Staňte sa súčasťou naších fanúšikov! Sledujte nás na sociálnych sieťach.
Preferujete info v podobe mailu? Informácie o produktových novinkách a akciách môžeme zasielať priamo na Váš mail.
Zdieľať článok

Najnovšie na našom blogu