V dnešnej dobe už maminkám nie je jedno akú kozmetiku používajú pri svojich bábätkách a aké má zloženie. Rozumiete však správne všetkým tým nápisom na obale? Podľa prieskumov totiž viac ako 90% ľudí presne nevie, čo si má pod nápisom na obale výrobku presne predstaviť a predstavuje to pre nich chaos. Poďme sa teda nezaujato pozrieť na to, čo vlastne znamenajú tieto označenia, budete veľmi prekvapení.
„Klinicky testované“/overené
Znamená to len toľko, že v lepšom prípade výrobca uskutočnil nejaké klinické testy (testy na ľuďoch) , ale vždy treba byť trochu skeptický, ak klinický výskum robí a financuje sám výrobca. Táto informácia, navyše, nehovorí nič o výsledku testu. Teoreticky mohol dopadnúť akokoľvek.
„Dermatologicky testované“ /overené
Hovorí len o tom, že nejaké testy, ktorých výsledky nie sú súčasťou informácie, boli robené „na koži“. Slovíčko „overené“ ani v tomto prípade neznamená v skutočnosti žiadnu záruku, pretože jeho používanie nie je oficiálne kontrolované.
„Prírodné“
Výrobok obsahuje (nielen) prírodné zložky.
„Čisto prírodné“
Výrobok je vyrobený len z prírodných zložiek. Nie je to však záruka, že bude netoxický, nedráždivý či hypoalergénny, pretože mnohé prírodné látky môžu byť aj alergizujúce.
„Hypoalergénny“
Výrobok by mal byť klinicky testovaný a mali by existovať dôkazy, že riziko alergie spojené s jeho používaním je oproti podobným prostriedkom štatisticky menšie. Nedáva to však záruku, že po jeho použití nikto nedostane alergickú reakciu.
„Senzitive“ – pre citlivú pokožku
Výrobok obbsahuje menej dráždivých zložiek (parfumy, aditíva pod.)
„Odporúčané dermatológmi“
Niektoré produkty odporúča určitá (nešpecifikovaná) skupina lekárov alebo odborná lekárska spoločnosť. Niektoré odborné lekárske spoločnosti sú, žiaľ, ochotné poskytnúť svoje oficiálne odporúčanie skôr na základe finančnej odmeny, ako na základe nezávislých analýz. Niektoré si zasa tak dávajú záležať na svojej dôveryhodnosti, ale aj tak to nakoniec všetko „prežujú“ reklamné a marketingové agentúry.
„Odporúča 9 z 10 dermatológov“ /zubných lekárov atď.
Ak nejde iba o žart, tak výrobok „odporúča 9 z 10 lekárov“, ktorých výber bol uskutočnený akýmkoľvek spôsobom.
Takže naše milé maminky,
opäť sme pri tom, aby ste sa riadili svojim zdravým rozumom. Kupujte iba kozmetiku, ktorá je určená pre deti a vždy si pozorne prečítajte zloženie výrobku. Nikdy nepoužívajte výrobky, ktoré sú po záruke – niektoré zložky môžu časom zoxidovať a spôsobovať podráždenie pokožky.
Uprednostnite výrobky spoľahlivého pôvodu a dôveryhodných značiek, ktoré sú pevne etablované na našom trhu.
Zdroj:
Domáci detský lekár – MUDr. G.Lilian-Kornell, Bratislava 2009
MUDr.Igor Bukovský – Návod na prežitie, Bratislava 2011