Je dobré zavinovať? Mýty a nepravdy o zavinovaní

Tento článok vznikol v spolupráci s mojou priateľkou a zároveň vynikajúcou spánkovou poradkyňou Zuzkou Guzmickou. Našli sme sa, aby sme vám spoločne mohli pomáhať s lepším spánkom vašich bábätiek. Hoci sme obidve zavinovaniu naklonené a naše skúsenosti v spolupráci s tisíckami rodičov hovoria o pozitívnych skúsenostiach, stále sa nájdu na sociálnych sieťach hejty či nepravdy, na ktoré by sme rady poukázali a reagovali.

Zuzka spísala týchto 6mýtov:

  1. Lekári od zavinovania odrádzajú

Nie je to pravda. Americká Akadémia Pediatrov (AAP) a mnohé ďalšie inštitúcie odporúčajú zavinovanie vo svojich knihách, na webe a v prevenčných programoch. Ak sa zavinovanie vykonáva správne, môže byť účinnou technikou ako pomôcť upokojiť deti a podporiť ich spánok. Ako vám bábätko donesú po pôrode? Zavinuté. ?

  1. Zavinovanie zvyšuje riziko syndrómu náhleho úmrtia bábätiek (SIDS)

Nie je to pravda. Austrálsky SIDS prevenčný program odporúča zavinovanie až do šiestich mesiacov. Zavinovanie môže v skutočnosti zabrániť syndrómu náhleho úmrtia bábätiek a uduseniu. Výskumy hovoria, že zavinuté bábätká spinkajúce na brušku majú vyššie riziko SIDS, ak sa v ich postieľke nachádza aj vankúš, a ak sú v zlom zdravotnom stave. Ďalšie nedávne štúdie poukazujú na úmrtia týkajúce sa „spánku na gauči“. Maminky preniesli svoje plačúce bábätká na gauč pretože ich potrebovali nadojčiť… a potom unavené maminky zaspali. Najviac úmrtí bolo zaznamenaných medzi trojmesačnými novorodencami.

  1. Zavinovanie by sa malo ukončiť v dvoch mesiacoch

Nie. Dva mesiace je najhoršie obdobie na ukončenie zavinovania. Niektorí doktori sa obávajú, že zavinuté bábätko, ktoré sa prevráti na bruško môže mať problém so zdvihnutím hlávky a dýchaním. Poriadne zavinutie zmierňuje trhanie rúčok vášho drobčeka a jeho pretočenie sa na bruško. Najlepší čas, keď váš drobec potrebuje zavinovanie najviac sú dva až štyri mesiace. V tomto období sa neodporúča spať na brušku. Ak sa naň vaše zavinuté dieťatko dokáže pretočiť, mali by ste spozornieť. Zoberte do úvahy tieto tri opatrenia – 1. zavinujte správne – príliš voľné zavinutie povzbudzuje k pretáčaniu bábätka. 2. používajte biely šum. 3. vyskúšajte nejaký inteligentný spací kôš.

  1. Zavinovanie zabraňuje kojeniu

Nie, práve naopak. Zavinovanie môže  kojenie podporiť. Uľahčuje bábätku prisať sa na váš prsník (ak plače, je to náročné). Tak isto môže znížiť zápaly prsnej žľazy (zlepšením spánku a kŕmenia). Jedno z amerických centier skúmalo 30-tisíc kojacich mamičiek. Chceli zistiť, prečo sa ženy vzdávajú dojčenia príliš skoro. Maminy, ktoré prestali kojiť počas prvých mesiacov tak zvyčajne urobili napríklad pre bolesti bradaviek. Zvyčajne tiež ako dôvod uvádzali, že bábätku ich mlieko nechutí, iné mali obavy, že sa im netvorí dostatok mlieka. Ak by mali tieto mamičky lepšie schopnosti upokojiť svoje bábätko, možno by pokračovali v kojení tak dlho ako plánovali. Napriek očividným výhodám  piatich Šhhh (zavinovanie, tíšenie, hojdanie, kojenie, polohovanie na bruško – poloha tigrík), niektoré aktivistky podporujúce dojčenie hovoria o opaku. Špekulujú, že zavinovanie spôsobuje bábätkám paniku, vedie matky k ignorovaniu svojich drobcov namiesto toho, aby ich držali koža na kožu a znižuje počet nočných kŕmení, ktoré vedú k podvýžive. Všetky tieto obavy môžeme zamietnuť.

5.   Zavinovanie môže vaše bábätko prehriať

Riziko prehriatia nehrozí, pokiaľ dieťatko nezabalíte do viacerých vrstiev, nespinká v príliš vykúrenej izbe (najlepšia teplota je okolo 20 až 22 stupňov Celzia) alebo nemá oblečenú čiapočku (riziko skĺznutia na tváričku). Niektoré maminky si myslia, že bábätká potrebujú mať v miestnosti takú teplotu, akú mali v brušku. Prehriatie môže spôsobiť, že vaše dieťatko bude nepokojné, môžu sa mu objaviť potničky a zvýši sa riziko SIDS. Vyskúšajte overené tipy, ako tomu predísť – skontrolujte ušká a krk, nedávajte mu na seba viac prikrývok, nepoužívajte elektrické ohrievacie podložky… Len na doplnenie – aj podchladenie môže zvýšiť riziko SIDS.

6.     Zavinovanie môže spôsobiť problémy s bedrovými kĺbikmi  

Určite nie, ak zavinujete vaše bábätko správne. Najlepší americkí pediatri a experti na bedrové kĺbiky podporujú rodičov v tom, aby svoje bábätká zavinovali. Ale len v prípade, že to robia správne. Dôležité je, nezavinovať nôžky natesno dokopy ako cigaru.

Rada na záver

Ako všetko, je vhodné bábätko nosiť aj koža na kožu, využívať aj nosič, či šatku. Avšak občas, sa potrebujeme ísť aj vycikať, či ožehliť bielizeň a ani v noci nemôžete predsa dieťatko nosiť v šatke celú noc. ?

Zapamätajte si, že zavinovanie sa musí vždy vykonávať správne. Predídete tým prehriatiu bábätka či jeho pretočeniu sa na bruško. Dávajte si pozor, aby zavinutie nebolo príliš voľné alebo naopak  až priveľmi tesné. A  vaše bábätko sa vám odvďačí pokojným spánkom. Mimi perinky sú vynikajúcim pomocníkom, na ktorého sa môžete spoľahnúť.

Pokiaľ vás táto téma zaujíma aj hlbšie a radi by ste sa dopracovali k ešte lepšiemu spánku bábätiek, určite vám odporúčam individuálne poradenstvo od Zuzky z Lepší spánok bábätiek .

Autor: Michaela Kalaninová a Zuzana Guzmická

Ostaňme v kontakte
Staňte sa súčasťou naších fanúšikov! Sledujte nás na sociálnych sieťach.
Preferujete info v podobe mailu? Informácie o produktových novinkách a akciách môžeme zasielať priamo na Váš mail.
Zdieľať článok

Najnovšie na našom blogu