Po rozpačitých začiatkoch zoznamovania sa s potrebami dieťatka ste si už na seba zvykli. Od narodenia ubehlo pár týždňov a zrazu vám toho anjelika niekto vzal. V postieľke leží uplakané stvorenie a nad ňou sa skláňa utrápená mama. Pravdepodobne sa začala nová kapitola života s názvom KOLIKA

          kolika-dieta-place-neviem-preco                           detsky-plac-kolika

Kolikami trpí 20 – 25  % detí. Prejavujú sa ako nevysvetliteľná nespokojnosť bábätka, ktorá trvá aspoň tri týždne. Dieťa intenzívne plače, spravidla viac ako tri hodiny, častejšie ako trikrát v týždni. Objavuje sa prevažne v prvých troch mesiacoch života dieťaťa, preto sa často označuje ako trojmesačná kolika. Príčiny môžu byť rôzne.

Toto obdobie je náročné pre matku aj dieťa. My vám ponúkame pár tipov, ako ho čo najlepšie prežiť a uľaviť dieťatku.

1. Kolika – POZOR NA STRAVU!

V prvom rade skúste porozmýšľať, čo tvorí váš jedálniček. Prvé týždne by sa mali mamičky vyhýbať tým potravinám, ktoré môžu spôsobiť nafukovanie. Napríklad kaleráb, kapusta, karfiol, cibuľa, strukoviny. Za pokus stojí obmedziť kravské mlieko, ktoré niektorým detičkám môže škodiť. Zapisujte si svoj jedálniček. V prípade zlej reakcie jednoduchšie zistíte, čo bábätku neprospieva. Je nutné si uvedomiť, že dojčiaca žena potrebuje pestrú a rozmanitú stravu. Jesť suchý chleba niekoľko mesiacov, len aby dieťa nebolelo bruško nie je šťastné riešenie a pomoc treba hľadať inde.
kolika-zdrava-vyziva-pre-dieta-mimi-original
2. Kolika – pomôže masáž bruška

Jemnou masážou môžete u bábätka podporiť peristaltiku čriev. Nahriatou dlaňou v smere hodinových ručičiek krúžte v okolí pupčeka alebo pritlačenými palcami vychádzajte zo stredu bruška od pupčeka, akoby ste kreslili slniečko. Na masáž môžete použiť aj špeciálne prípravky, ktoré zoženiete v lekárni.  Častým zložením je výťažok z mäty, harmančeka, fenikla či anízu. Silice z týchto rastlín uvoľňujú bruško a majú spazmolitický účinok, čiže uvoľňujú kŕče.

kolika-masaz-babatka                     kolika-detska-masaz-moderni-rodicia-mimi

3. Kolika – CVIČTE S NOŽIČKAMI

Po masáži skúste dieťatku jemne pocvičiť s nožičkami. Rukami obopnite obe nôžky z boku stehienok a jemne pritláčajte k brušku. Akoby ste chceli z bábätka vypumpovať nadbytočný vzduch. Ono to tak skutočne je. Nahromadené plyny v črevách sa vplyvom masáže a precvičovania uvoľnia a tlak v brušku povolí.

4. Kolika – TEPLOM K ÚĽAVE

Overeným pomocníkom v boji proti kolikám je aj teplo. Môžete skúsiť teplý kúpeľ, ale aj prikladanie termoforu, nahriatej plienky alebo tzv. výhrevných vankúšikov. V obchodoch so zdravou výživou zoženiete vrecúška s čerešňovými kôstkami, špaldovými šupkami, levandulou a pod. Zohrievajú sa v rúre alebo  mikrovlnke, dlho držia teplo. Miernym krúžením vankúšika je môžné bruško jemne pomasírovať. Vždy teplotu vyskúšajte na sebe. Aby ste bábätko nepopálili.

5. Kolika a účinné ZAVINOVANIE

Prestížny americký pediater Harvey Karp sa domnieva, že koliku spôsobuje nedovyvíjaný organizmus. Bábätkám chýba tzv. „štvrtý trimester“, aby sa vyrovnali s obrovskou zmenou prostredia. V maternici boli zvyknuté na určité prostredie a podmienky, ktoré sa im po narodení úplne zmenili. Preto je vhodné snažiť sa čo možno najviac napodobniť prostredie, na ktoré bolo bábätko zvyknuté. Pomáha tomu stiesnenejší priestor pri zavinutí, ktorý dáva tiež dieťatku pocit istoty a bezpečia. Zavinovanie tiež pomáha mamičke navodiť režim dňa, pretože bábätko veľmi rýchlo pochopí, kedy je čas spánku a keď je zo zavinovačky rozbalené, je čas na papanie, hru a láskanie sa s mamičkou. Mnohí odborníci skúmajúci detskú koliku sa domnievajú, že pravidelné intervaly v dojčení napomáhajú kolike predchádzať.

Úžasným pomocníkom môže byť pre vás moderná detská zavinovačka .

                                          zavinovanie-pomaha-babatkam-pri -kolike            kolika-mimi-original-zavinovanie

mimi-original-detska-zavinovacka-proti-kolike

6.  Kolika , výborná je FIT LOPTA

Táto nafukovacia pomôcka je u mamičiek veľmi obľúbená, hlavne pri zaspávaní. Ale oceníte ju aj pri kolikách. Prirodzenou reakciou matky na plač dieťaťa je, že si ho vezme do náruče. Niekoľkohodinové pestovanie však môže byť fyzicky náročné. Plačúce dieťatko si vezmite na ruky alebo uviažte do šatky či ergonomického nosiča či vhodnej zavinovačky s vystuženým chrbátikom a pohupujte sa. Spievajte mu, prihovárajte sa, túľte. Počas dňa môžete preventívne pokladať dieťatko na bruško na fitloptu a jemne po kúsku pohupovať.

7. Kolika , pomáhajú BYLINKY A KORENINY

Kedysi patrili medzi prvú pomoc pri bolestiach bruška čaje s rasce, feniklu či anízu. Veda ide dopredu a odborníci neodporúčajú piť dojčeným deťom čaje do ukončeného šiesteho mesiaca. Liečivý účinok byliniek však môže prejsť do bruška bábätka vďaka mamičkinmu mlieku. Deti pijúce umelé mlieko môžu dostať za lyžičku nie príliš koncentrovaného čaju.

8. Kolika, skúste to s PROBIOTIKAMI A PREBIOTIKAMI

Rovnako ako pri bylinkách, najrozumnejším riešením je ak sa probiotiká dostávajú do tela dieťaťa prostredníctvom materského mlieka. Priamo užívať sa odporúčajú len nedojčeným deťom. (Pri bábätkách je však namieste konzultovať užívanie akýchkoľvek doplnkov výživy a voľno predajných liekov s pediatrom.)Probiotiká udržujú zdravú črevnú mikroflóru a zlepšujú trávenie. Znižujú priepustnosť čriev pre potenciálne alergény. Usídleniu správnych baktérií napomáhajú zase prebiotiká.

9. Kolika a KVAPKY

Pokiaľ ste vyskúšali všetky možnosti ako pomôcť dieťatku takpovediac podobrotky, poslednou možnosťou je navštíviť lekáreň a zadovážiť si jedny z množstva kvapiek určených na pomoc pri dojčenských kolikách. Niektoré štúdiá poukazujú, že podávanie tzv.  simetikonu (Lefax, Infacol, Espumisan, Sab Simplex) nemalo na redukciu dojčenských kolík odlíšiteľné účinky od placeba. Okrem toho tieto prípravky obsahujú sladidlá, konzervačné látky a aŕomy, ktoré nevyzretému brušku bábätka určite nijako extra neprospejú.

10. Kolika – skúste tiež REKTÁLNU RÚRKU

Rovnako kontroverznou pomôckou je tzv. rektálna rúrka. Aj medzi lekármi existujú jej zástancovia i odporcovia. Väčšinou sa však zhodnú, že to má byť jedna z posledných možností, ktorá má byť využívaná nepravidelne a určite nie dlhodobo. Po 3 mesiaci by mala byť rektálna rúrka tabu.

Pri zavádzaní je potrebné byť nanajvýš opatrný. Koniec, ktorý sa zavádza do konečníka sa natrie prírodným olejom a krúžením pomaly vsunie do zadočku dieťaťa. Nič nerobte nasilu. Zasunutú rúrku možno otáčať. Úľava prichádza pomerne rýchlo.

Máte svoje skúsenosti ako pomôcť dieťatku zbaviť sa koliky?

Podeľte sa s nami.

 

Zdroj: modrykonik.sk/wiki, modernirodicia.sk,

 

Ostaňme v kontakte
Staňte sa súčasťou naších fanúšikov! Sledujte nás na sociálnych sieťach.
Preferujete info v podobe mailu? Informácie o produktových novinkách a akciách môžeme zasielať priamo na Váš mail.
Zdieľať článok

Najnovšie na našom blogu