Ak čakáte bábätko, jednou z najmilších ale pre mnohých aj najťahších vecí je urobiť správne rozhodnutie pri výbere mena pre vaše dieťatko. Výber je naozaj dôležitý, pretože si ho nový človiečik ponesie so sebou po celý život. Pozrite sa teraz spolu s nami, na výber tých najobľúbenejších počas roku 2018 na Slovensku v Čechách ale aj vo svete

najoblubenejsie -mena

 

Najobľúbenejšie dievčenské mená v roku 2018

1. Sofia

2. Ema

3. Nina

4. Viktória

5. Natália

6. Eliška

7. Nela 

8. Tamara

9. Laura 

10. Hana

Prvé miesto rovnako ako minulý rok patrí menu Sofia. To si na Slovensku medzi mamičkami drží už niekoľko rokov veľkú obľubu, na prvom mieste sa umiestnilo aj minulý rok.

Rovnako ako Ema, Ninka, Viktorka či Nelka, ktoré rodičia volia tak často ako v minulých rokoch. Veľmi obľúbená zostáva aj Natália a Laura.

Oproti minulému roku si v počte takto pomenovaných dievčatiek polepšila Tamara, ktorá sa vlani umiestnila na desiatom mieste, no tento rok postúpila na ôsmu priečku.

Naopak, z prvej desiatky vypadla Kristínka. Novinkou medzi najobľúbenejšími menami je Hana, ktorá bola v minulosti veľmi používaná a dnes sa vracia medzi módne mená.

mena-pre-chlapcov

Favoritom je stále Jakub

Najobľúbenejšie chlapčenské mená v roku 2018

1. Jakub

2. Adam

3. Michal 

4. Samuel

5. Tomáš

6. Filip

7. Matej

8. Martin

9. Oliver

10. Lukáš

Dvojica Jakub a Adam zostáva na prvej a druhej priečke najčastejšie vyberaných mien pre chlapcov. Rovnako ako Michal a Samuel, ktorí si oproti minulému roku len vymenili tretiu a štvrtú priečku.

Všetky ostatné mená si udržali svoju obľubu, zmenilo sa len ich poradie. Staronovým víťazom v prvej desiatke je meno Lukáš, ktoré nahradilo obľúbeného Matúša.

Až na Olivera ide o mená s kresťanskou tradíciou, ktoré boli na Slovensku obľúbené aj v minulosti o po vlne menej módnych mien ako Sebastián, Tadeáš či Timotej sa opäť vracajú na výslnie.

Tým sa líšia od najobľúbenejších dievčenských mien, ktoré u nás tradíciu zvyčajne nemajú. U mamičiek a ockov teda nad klasickými slovenskými menami vyhráva elegancia a inšpirácia predovšetkým knižnými menami.

Tento rok sa medzi menami novorodencov neobjavili ani netradičné či cudzokrajné mená, výnimkou bola Feriha, ktorou sa niektoré mamičky inšpirovali v obľúbenom tureckom seriáli.

 mena-pre-dievcata

Ako je to vo svete?

U našich susedov vládnu podobné mená ako na Slovensku. Rodičia si najviac obľúbili Elišku a medzi chlapčenskými menami Jakuba, rovnako ako aj u nás.

Obľúbená je tam aj Sofia, ktorá obsadila tretiu priečku. Okrem nej by ste v prvej desiatke našli aj Natáliu, Viktóriu a Emu. Narozdiel od našej Hanky si mamičky obľúbili meno Anna, ktoré obsadilo druhú pozíciu.

V prvej desiatke tiež nájdete Terezku, Adelku a Kristínku. Druhé miesto medzi chlapčenskými menami získal Ján. Českí rodičia si rovnako ako tí slovenskí obľúbili aj Mateja, Filipa a Adama.

Do prvej desiatky sa u našich susedov prebojoval aj Dominik, Tomáš, Ondrej a Matyáš, z tradičných českých mien v nej nájdete Vojtecha.

Svetové prvenstvo vo výbere dosiahla tento rok Olívia, najobľúbenejším chlapčenských menom sa stal Atticus. Meno obľúbené predovšetkým v Spojených štátoch je inšpirované americkou klasikou Nezabíjajte vtáčika.

Medzi menami, ktoré si vo svete volili rodičia najčastejšie, nájdete aj Amaru, Islu, Charlotte či Penelope, z chlapčenských zas ovláda priečku Jasper, Jack a Henry.

Ako sa vám páči výber našich susedov? Niektorú z vás inšpiroval? Napíšte nám na FB či Instagram 🙂

 

Zdroj:

rodinka.sk (Autor Marcelka Beňová)

Matrika SR

 

Ostaňme v kontakte
Staňte sa súčasťou naších fanúšikov! Sledujte nás na sociálnych sieťach.
Preferujete info v podobe mailu? Informácie o produktových novinkách a akciách môžeme zasielať priamo na Váš mail.
Zdieľať článok

Najnovšie na našom blogu

Dovolenka od 20.-28.5. 2024

Milí naši zákazici,
v dnoch od 20.-28.5. 2024 čepáme sily na dovolenke.
Po zaslúženom oddychu vybavíme vsetky vaše objednávky opäť s úsmevom :-)