Nechať dieťa vyplakať?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Keď dieťa plače, treba ho nechať poriadne vyplakať – tento argument radia niektorí ľudia rodičom, aby rodič neodmeňoval zlé správanie dieťaťa. Lenže dieťa, ktoré ešte nevie rozprávať ani nerozumie ľudskej reči, dieťa, ktoré neovláda svoje telo a je úplne závislé od vašej pomoci, sa nevie správať „zle“. Plač je v prvých mesiacoch života jeden z jeho mála nástrojov komunikácie, a tak plače vždy, keď má na to nejaký dôvod.

Zdradné ticho?

Ak je bábätko zakaždým alebo príliš často ponechané svojmu plaču až dovtedy, kým sa samé neutíši alebo od únavy nezaspí, jeho ticho neznamená „Už budem dobré“, ale môže to byť „ Kašlete na mňa a tento svet nie je miestom, kde chcem byť!

Dieťa nikdy nemôžete pokaziť tým, že mu poskytnete pozornosť, objatie a lásku.

Pokaziť ho môžete sladkosťami, hračkami a nepríjemnými očakávaniami.

Mýtus o „vypustení pary“

Rodičia si už dávno všimli, že nekľudné deti sa nakoniec plačom unavia a zaspia. Niektorí sa domnievajú, že tieto deti sa potrebujú „vyplakať“, vraj aby si precvičili pľúca a zbavili sa nových zážitkov a dokázali potom kľudne zaspať.

S týmto názorom rozhodne nesúhlasí popredný americký pediater H.Karp a tiež ani my, modernirodicia.sk. Myšlienka, že detský plač je prospešný, je nelogická z biologického i evolučného hľadiska.

  1. Pľúca kľudných detí sú rovnako zdravé ako pľúca nekľudných plačlivých detí
  2. Plačlivé praveké deti sa mohli vystaviť nebezpečiu. Ich plač by prilákal nepriateľa a prezradil skrýš rodiny, neposlednom rade by ich neandertálski rodičia najlepšom prípade opustili

Áno, je pravdou, že detičky sa musia zbaviť zážitkov z celého dňa aj to , že vyčerpaním zaspia. Ale vaše dieťatko nie je žiadny „tlakový hrniec“ aby muselo vypúšťať paru než sa schladí. Dáva to rovnaký zmyslel, ako keď si nevšímate alarm v aute a čakáte, kým sa mu konečne vybije batéria.

Možná vás tiež napadne, že i vás sa uľaví, keď si poplačete. Samozrejme, máte pravdu, ale zatiaľ, čo vy plačete pár minút, nekľudné deti dokážu nariekať celé hodiny!

Samozrejme nehovoríme tu o 10min.plači, keď maminka konečne vojde do sprchy, nejde o žiadnu tragédiu. Láska a mazlenie, ktoré mu po celý deň prajavovala, toto krátkodobé zúfalstvo určite vynahradí.

 

Použitá literatúra:

Igor Bukovský –Návod na prežitie Baby, AKV Bratislava 2011

Harvey Karp – Najšťastnejšie miminko v okolí, New York 2002

Wiliam Sears – The Baby Book, New York 2003[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Ostaňme v kontakte
Staňte sa súčasťou naších fanúšikov! Sledujte nás na sociálnych sieťach.
Preferujete info v podobe mailu? Informácie o produktových novinkách a akciách môžeme zasielať priamo na Váš mail.
Zdieľať článok

Najnovšie na našom blogu