Svetový týždeň dojčenia 2018

Počas týždňa 1.-7. august sa každoročne koná týždeň na podporu dojčenia vo vyše 170 krajinách sveta. Ako zdôraznila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), aby všetci novorodenci na svete mali lepšie zdravie. Slovensko nie je výnimkou, pretože aj vďaka výbornej propagácii a pomoci rôznych centier na podporu dojčenia, majú dojčatá vyhliadky na lepšiu imunitu a základ do zdravého života.

Tohtoročný Svetový týždeň dojčenia 2018 je venovaný heslu Dojčenie – základ života, s cieľom upozorniť na to, že dojčenie predstavuje základný kameň zdravia súčasnej generácie detí a matiek.

Týždeň dojčenia

Odborníci pokladajú dojčenie za najlepší prostriedok, ako novorodencovi poskytnúť všetky potrebné živiny. WHO preto odporúča dojčenie do šiestich mesiacov veku dieťaťa. Svetový týždeň dojčenia v roku 1992 vyhlásila Svetová aliancia na podporu dojčenia (World Alliance for Breastfeeding Action, WABA) a pripomína sa ním podpísanie Deklarácie o ochrane, propagovaní a podpore dojčenia 32 vládami a 10 agentúrami OSN na Svetovom summite o deťoch vo Florencii začiatkom augusta 1990.

Deklarácia

V Deklarácii Innocenti sa ďalej zdôrazňuje, že na celom svete treba vytvoriť priaznivé podmienky na to, aby matky mohli dojčiť bábätká do veku štyroch až šiestich mesiacov a v ďalšom období, do dvoch i viac rokov, by mali dojčené a prikrmované primeranou výživou. Na to je nutné vytvoriť aj v spoločnosti atmosféru na podporu dojčenia. Vyžaduje si to posilnenie a energické obhajovanie „civilizácie dojčenia“ oproti „civilizácii kŕmenia z fľašky“.

Popri WHO podporuje výlučné dojčenie dieťaťa do šiestich mesiacov aj UNICEF.

Špecialisti stále opakujú, že materské mlieko poskytuje bábätku potrebné živiny, ochranu pred chorobami a podporuje jeho rast a vývin. Materské mlieko je svojím zložením nenahraditeľné a jedinečné, obsahuje všetko, čo dieťa potrebuje na adaptáciu na nové prostredie. Okrem živín aj protilátky a elementy podporujúce dozrievanie mozgu, endokrinného a tráviaceho systému. Zároveň však mnohí vedci, pediatri a pracovníci novorodeneckých oddelení konštatujú, že mimoriadne pozitívum dojčenia spočíva v jeho psychosociálnom faktore – na prehlbovaní vzťahu medzi novým človekom a jeho matkou.

Dojčenie na Slovensku

Veľkú osvetu robí materské združenie Mamila . Pred vznikom združenia bolo dojčenie témou, ktorou sa takmer nik nezaoberal a dojčilo len malé percento žien. Za posledné roky sa počty detí, ktoré sú dojčené v 6 mesiacoch zvýšil trojnásobne, a výrazne sa zvýšil počet žien, ktoré dojčia svoje deti dlhú dobu – čo bola pre pár rokmi úplne neznáma myšlienka.

V súčasnosti sú každý rok tisíce matiek sklamané, frustrované, zúfalé a ich túžba dojčiť svoje dieťatko sa rozplynie, pretože napriek tomu, že dojčenie považovali za prirodzené a intuitívne, narazia v živote na prekážky, ktoré im dojčenie znemožnia: narážajú na neznalosť, nevedecké informácie, neochotu, nedostatok času a pomoci, nedocenenie, odsudzovanie, bagatelizovanie dojčenia, zastrašovanie, vnucovanie umelej výživy, všade prítomnú reklamu na umelú výživu, nedostatok pozitívnych vzorov ako aj na priepasť medzi generáciou súčasných babičiek, ktoré nedojčili, a generáciou súčasných matiek, ktoré sa o dojčenie znovu pokúšajú. Motiváciou je snaha vyplniť tento priestor medzi túžbou matiek dojčiť a neuspokojivou realitou, s ktorou sa stretávajú.

Počas Týždňa dojčenia 1.-7.augusta organizuje toto združenie množstvo akcií na podporu dojčenia v rôznych mestách.

vyznam -dojčenia

Intimita verzus okolie

Stalo sa vám už, že ste chceli vaše dieťatko nadojčiť a narazila ste na dotieravé zvedavé pohľady. Poprípade pri vás neveriacky točili hlavou, že „čo si to dovoľujete“?

Paradoxom doby je, že v lete, kedy sa mnohé „vnady“ pomaly samé núkajú  minimálne pohľadu mužov z príliš veľkých výstrihov, je dojčiaca matka stále exot. Ako teda nadojčiť tak, aby okolie bez ohľadu na vek a pohlavie nebolo v rozpakoch? Alebo inak: ako dieťa nadojčiť tak, aby sa pri tom cítila mama intímne?

Vynikajúcou pomôckou je jednoduchá, obyčajná šatka v obľúbenej bielej farbe. je pružná, elastická, vzdušná a na dotyk hebučká. Pri „použití“ na dojčenie ju stačí jemne prehodiť cez plece mamy a hlavičku, až polovičku trupu dieťatka a zástena je funkčná.

Šatka zachráni mnohé a zároveň jednoduchým spôsobom zachová intimitu pri dojčení od okolia, ponecháva voľný očný kontakt medzi mamou a dieťaťom.

satka-na-dojcenie

Význam

Dojčenie je predovšetkým vzťah – jedinečný vzťah matky a dieťaťa, vzťah, ktorý sa prenáša do lepšieho poznania dieťaťa, jeho potrieb a pocitov, čo sa prejavuje dlhé roky po skončení dojčenia.

Uznávame, zrejme sú objektívne zdravotné príčiny, pre ktoré nemôžu dojčiť všetky matky. Nikoho neodsudzujeme. Ale pamätajte si, tvorba mlieka nie je o veľkosti prsníkoch, spúšťačom je HLAVA!

Pevnú vôľu, trpezlivosť a samozrejme uznanie patrím všetkým mamičkám, ktoré sa o dojčenie snažia!

Tím,

moderní rodičia

 

 

Zdroj: TASR, Mamila.sk

Ostaňme v kontakte
Staňte sa súčasťou naších fanúšikov! Sledujte nás na sociálnych sieťach.
Preferujete info v podobe mailu? Informácie o produktových novinkách a akciách môžeme zasielať priamo na Váš mail.
Zdieľať článok

Najnovšie na našom blogu