Mnohé vaše otázky smerujú práve k výpočtu materskej či zmenám vo vyplácaní príspevkov pre rodičov. V článku sú prehľadne zoradené zmeny vo výpočte materskej, jej výške čo daňových bonusov. Novinkou 2019 je preplatenie obedov pre predškolákov i školákov.

zmeny-v-rodicovskych-prispevkoch

Ktoré príspevky a dávky sa menia od januára 2019?

  • rodičovský príspevok, z pôvodných 214,70 eur na 220,70 eur,
  • prídavok na dieťa, z pôvodných 23,68 eur na 24,34 eur,
  • príplatok k prídavku na dieťa z 11,10 eur na 11,41 eur

Nemení sa príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý sa poskytuje max. v sume 280 eur mesačne.

Nezmenený ostáva tiež príspevok pri narodení dieťaťa. Suma príspevku je upravená nasledovne:

  • 829,86 eur, ak ide o dieťa narodené z prvého pôrodu až tretieho pôrodu, ktoré sa dožilo najmenej 28 dní,
  • 151,37 eur, ak ide o dieťa narodené zo štvrtého pôrodu a ďalšieho pôrodu alebo ak ide o dieťa z prvého pôrodu až tretieho pôrodu, ktoré sa nedožilo 28 dní,
  • suma príspevku pre dvojičky a viac súčasne narodených detí (829,86 eur, resp. 151,37 eur) sa zvyšuje o 75,69 eura na každé dieťa, ktoré sa dožilo najmenej 28 dní
Maximálne materské 2019

Kým v roku 2018 bolo maximálne materské takmer 1400 eur, v roku 2019 to bude skoro 1460 eur pri 31-dňovom mesiaci.

Materské sa vypočíta ako 75 % z denného vymeriavacieho základu. Podporná doba poberania materského je v zásade 34 týždňov, niektoré mamičky (osamelé matky alebo mamy viacerčiat) majú nárok poberať materské dlhšie (37, resp. 43 týždňov).

Výpočet materskej nájdete  TU

Novinka: obidvaja rodičia na materskej

Kým v súčasnosti nie je možné, aby boli na materskej obidvaja rodičia (jeden s mladším, druhý so starším dieťatkom), od januára 2019 už bude možné aj tzv. súbežné poberanie materského matkou aj otcom v rovnakom období. Podmienkou bude, že každý z rodičov bude poskytovať starostlivosť inému dieťaťu. Potrebujete viac INFO?

subezna-materska

Pozitívna zmena pre mamy, ktoré čaká reťazový pôrod

Od budúceho roka už výška dávky materské pri tzv. reťazovom pôrodenebude nižšia ako po prvom pôrode matky. Výpočet dávky bude výhodnejší a neodrazí sa na ňom negatívne, ak bola mama v rozhodujúcom období pre výpočet materského napríklad PN.

Doteraz sa jej v takejto situácii výška dávky rátala z minimálneho vymeriavacieho základu, po novom sa po ďalšom pôrode určí z tzv. predpokladaného príjmu, ktorý nesmie byť nižší ako pri predchádzajúcich materských priznaných z toho istého nemocenského poistenia.

materská-pre-dvojicky
Dvojnásobný daňový bonus – rodičia predškolákov

Od apríla 2019 zvýši daňový bonus na deti do 6 rokov, a to na dvojnásobok. Daňový bonus je v súčasnosti v sume 21,56 eur mesačne na každé vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti. Ročný daňový bonus predstavuje sumu 258,72 eur. Od apríla by sa mal zvýšiť rodičom predškolákov daňový bonus o sumu 22,17 eur mesačne.

Dotované obedy pre predškolákov a školákov

Od januára 2019 budú mať obedy zadarmo predškoláci v materskej škole a od septembra 2019 aj žiaci na základných školách – štát prispeje dotáciou v sume 1,20 eura na každé dieťa a za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo na výchovno-vzdelávacej činnosti v MŠ alebo na vyučovaní v ZŠ a odobralo stravu.

Príspevok na stravovanie nedostanú rodičia škôlkarov, ktorí nie sú v predškolskom ročníku, ani žiaci stredných škôl. Ak sa školopovinné dieťa stravuje doma, rodičia nedostanú nič.

 

Zdroj:

rodinka.sk (autor Kristína Kováčiková)

Ostaňme v kontakte
Staňte sa súčasťou naších fanúšikov! Sledujte nás na sociálnych sieťach.
Preferujete info v podobe mailu? Informácie o produktových novinkách a akciách môžeme zasielať priamo na Váš mail.
Zdieľať článok

Najnovšie na našom blogu