Zvažujete dovolenku s bábätkom? Nejedna mamička si položí otázku, odkedy je na to dieťatko pripravené? Kedy je vhodný vek? Aké sú najlepšie destinácie a kde je dovolenka s bábätkom najlepšia? Máme pre vás odpovede a tiež praktické rady, ktoré vám pomôžu stráviť peknú nezabudnuteľnú dovolenku.
Pred dovolenkou s bábätkom vám nestojí nič v ceste. Ak na to máte možnosti, pokojne sa môžete vybrať k moru i krátko po jeho narodení. Teoreticky sa môžete na cestu vydať hneď, keď splníte všetky úradné a lekárske povinnosti. No mali by ste zvážiť i váš zdravotný stav, režim dieťaťa a čas, pokiaľ sa vzájomne prispôsobíte.
Ideálne je to až po treťom mesiaci, no všetko skutočne závisí individuálne od každej ženy. Ak sa vy na to cítite a ste vy v dobrom zdravotnom stve, vaše dojča bude tiež v bezpečí. Keď sa už odhodláte na takúto dovolenku, mali by ste ešte zvážiť všetky potrebné záležitosti.
Najdôležitejšie zásady:
1. Žiadna exotika – novorodenec ešte nemôže prijať vakcíny, ktoré sa vyžadujú pri návšteve exotických krajín, jeho imunita je ešte len vo vývoji.
2. Pozor na vysoké teploty – pamätajte na neustále dopĺňanie tekutín, okrem bežného dojčenia, treba ponúkať na lyžičke vlažnú prevarenú vodu. Myslite na to, že pri takejto zmene môžete mať i vy menej mlieka a preto by ste mali mať so sebou i nejaké umelé náhrady, poprípade zobrať so sebou váš osvedčený prípravok na zvýšenie tvorby mlieka.
3. Vyhýbať sa priamemu slnku – s dojčaťom sa treba zdržiavať v tieni, myslite na ochrannú prikrývku hlavy a tiež tela (ochranný faktor minimálne 50+). Zatiaľ čo vy sa pokojne môžete vyhrievať na priamom slnku, s bábätkom buďte opatrní. Vždy sa s manželom striedajte pod slnečníkom a dávajte si záležať, aby na neho nesvietilo priame slnko. Takéto teploty nemusí v prvé dni zvládať dobre a môže byť navyše mrzuté. S väčšími batoľatami pokojne zájdite aj na priame slnko, musia však mať na hlave klobúčik, samozrejme spomínaný krémik.
5. Chániť uši – po pobyte vo vode, vždy poriadne vytrite dieťatku uši. Väčšinou pri mori fúka vetrík, tak pokiaľ tam ostane voda, môže ho začať bolieť. Trik – okolo otvora naneste malinké množstvo detského olejčeka, odpudí vodu.
6. Nezabudnite na poistenie – ani neuvažujete ísť do zahraničia bez komerčného pripoistenia, pretože sa vám môže dovolenka pekne predražiť. Z vlastnej situácie, vám viem povedať, že za 48hod. hospitalizácie s dieťaťom v nemocnici v Turecku poisťovňa platila 2000eur. Platba bola robená priamo zo Slovenska, čiže my sme už nič neplatili. A ako sa vraví, pri deťoch človek nikdy nevie…
7. Nezabudnite na pas – Od roku 2012 potrebuje každá osoba na cestu do zahraničia pas alebo v prípade Európskej únie občiansky preukaz. To znamená, že i keby malo vaše bábätko iba pár dní, bez jeho osobného pasu sa nikde nedostanete.
Zájdite si na políciu, prineste aj drobčeka, ktorého musia odfotiť a nechajte mu vyrobiť jeho prvý pas. Navyše do niektorých krajín potrebujete v prípade, ak cestuje iba jeden z rodičov, od toho druhého notársky overený súhlas na cestu.
Podrobný návod ako dať urobiť cestovný pas sa dočítate v našom blogu Ako vybaviť cestový pas pre dieťa.
8. Starosti nechajte doma – nepanikárte, nerobte zbytočne katastrofické scenáre. Myslite na to, že vaša nálada ovplyvní celý chod rodiny a ak budete nervózna vy, bude plačlivé aj vaše bábätko. Uvoľnite sa a vychutnajte si čaro krásneho výnimočného prostredia. Nechajte sa hýčkať na vlnách, užite si smiech a teplé lúče slnka. Vôbec nevadí, že na tých pár dní, porušíte pár svojích časových zásad. Neriešte to…je to skutočne nepodstatné, či zaspí o 20h alebo o 21:30. Užite si čas s najbližšími osobami, nikdy a už nevráti.
A na záver….
Ak ste ostala po prečítaní toho článku zhrozená, že ako môže nejaká mama zobrať bábätko na dovolenku, prosím neodsudzujte!
To čo je nepredstaviteľné pre jednu mamu, je pre druhú celkom normálne a prirodzené. Ako povedal klasik…“ Keďže by nikto nechcel za mňa zomrieť, nech mi ani nikto nehovorí ako mám žiť….“
Takže prajem veľa krásnych spoločných chvíľ, či už je to v záhrade, na chalupe u babičky, či pri mori, je to na každej mamičke individuálne. Ak je spokojná mama, je spokojná cela rodina.
Zdroj: najmama.sk, rodinka.sk, modernirodicia.sk