8 najdôležitejších zásad ak cestujete s bábätkom na dovolenku

ist-s-dietatkom-na dovolenku

Zvažujete dovolenku s bábätkom? Nejedna mamička si položí otázku, odkedy je na to dieťatko pripravené? Kedy je vhodný vek? Aké sú najlepšie destinácie a kde je dovolenka s bábätkom najlepšia? Máme pre vás odpovede a tiež praktické rady, ktoré vám pomôžu stráviť peknú nezabudnuteľnú dovolenku.

Pred dovolenkou s bábätkom vám nestojí nič v ceste. Ak na to máte možnosti, pokojne sa môžete vybrať k moru i krátko po jeho narodení. Teoreticky sa môžete na cestu vydať hneď, keď splníte všetky úradné a lekárske povinnosti. No mali by ste zvážiť i váš zdravotný stav, režim dieťaťa a čas, pokiaľ sa vzájomne prispôsobíte.

Ideálne je to až po treťom mesiaci, no všetko skutočne závisí individuálne od každej ženy. Ak sa vy na to cítite a ste vy v dobrom zdravotnom stve, vaše dojča bude tiež v bezpečí.  Keď sa už odhodláte na takúto dovolenku, mali by ste ešte zvážiť všetky potrebné záležitosti.

 

Najdôležitejšie zásady:

1. Žiadna exotika – novorodenec ešte nemôže prijať vakcíny, ktoré sa vyžadujú pri návšteve exotických krajín, jeho imunita je ešte len vo vývoji.

2. Pozor na vysoké teploty – pamätajte na neustále dopĺňanie tekutín, okrem bežného dojčenia, treba ponúkať na lyžičke vlažnú prevarenú vodu. Myslite na to, že pri takejto zmene môžete mať i vy menej mlieka a preto by ste mali mať so sebou i nejaké umelé náhrady, poprípade zobrať so sebou váš osvedčený prípravok na zvýšenie tvorby mlieka.

3. Vyhýbať sa priamemu slnku – s dojčaťom sa treba zdržiavať v tieni, myslite na ochrannú prikrývku hlavy a tiež tela (ochranný faktor minimálne 50+).  Zatiaľ čo vy sa pokojne môžete vyhrievať na priamom slnku, s bábätkom buďte opatrní. Vždy sa s manželom striedajte pod slnečníkom a dávajte si záležať, aby na neho nesvietilo priame slnko. Takéto teploty nemusí v prvé dni zvládať dobre a môže byť navyše mrzuté. S väčšími batoľatami pokojne zájdite aj na priame slnko, musia však mať na hlave klobúčik, samozrejme spomínaný krémik.

5. Chániť uši – po pobyte vo vode, vždy poriadne vytrite dieťatku uši. Väčšinou pri mori fúka vetrík, tak pokiaľ tam ostane voda, môže ho začať bolieť. Trik – okolo otvora naneste malinké množstvo detského olejčeka, odpudí vodu. 

6. Nezabudnite na poistenie – ani neuvažujete ísť do zahraničia bez komerčného pripoistenia, pretože sa vám môže dovolenka pekne predražiť. Z vlastnej situácie, vám viem povedať, že za 48hod. hospitalizácie s dieťaťom v nemocnici v Turecku poisťovňa platila 2000eur.  Platba bola robená priamo zo Slovenska, čiže my sme už nič neplatili. A ako sa vraví, pri deťoch človek nikdy nevie…

7. Nezabudnite na pas – Od roku 2012 potrebuje každá osoba na cestu do zahraničia pas alebo v prípade Európskej únie občiansky preukaz. To znamená, že i keby malo vaše bábätko iba pár dní, bez jeho osobného pasu sa nikde nedostanete.

Zájdite si na políciu, prineste aj drobčeka, ktorého musia odfotiť a nechajte mu vyrobiť jeho prvý pas. Navyše do niektorých krajín potrebujete v prípade, ak cestuje iba jeden z rodičov, od toho druhého notársky overený súhlas na cestu.

Podrobný návod ako dať urobiť cestovný pas sa dočítate v našom blogu Ako vybaviť cestový pas pre dieťa.

priprava-na-dovolenku-s dieťatom-do-zahranicia

8. Starosti nechajte doma – nepanikárte, nerobte zbytočne katastrofické scenáre. Myslite na to, že vaša nálada ovplyvní celý chod rodiny a ak budete nervózna vy, bude plačlivé aj vaše bábätko. Uvoľnite sa a vychutnajte si čaro krásneho výnimočného prostredia. Nechajte sa hýčkať na vlnách, užite si smiech a teplé lúče slnka. Vôbec nevadí, že na tých pár dní, porušíte pár svojích časových zásad. Neriešte to…je to skutočne nepodstatné, či zaspí o 20h alebo o 21:30. Užite si čas s najbližšími osobami, nikdy a už nevráti.

cestovny-pas pre dieťaA na záver….

Ak ste ostala po prečítaní toho článku zhrozená, že ako môže  nejaká mama zobrať bábätko na dovolenku, prosím neodsudzujte!

To čo je nepredstaviteľné pre jednu mamu, je pre druhú celkom normálne a prirodzené. Ako povedal klasik…“ Keďže by nikto nechcel za mňa zomrieť, nech mi ani nikto nehovorí ako mám žiť….“ 

Takže prajem veľa krásnych spoločných chvíľ, či už je to v záhrade, na chalupe u babičky, či pri mori, je to na každej mamičke individuálne. Ak je spokojná mama, je spokojná cela rodina.

 

 

Zdroj: najmama.sk, rodinka.sk, modernirodicia.sk

Ostaňme v kontakte
Staňte sa súčasťou naších fanúšikov! Sledujte nás na sociálnych sieťach.
Preferujete info v podobe mailu? Informácie o produktových novinkách a akciách môžeme zasielať priamo na Váš mail.
Zdieľať článok

Najnovšie na našom blogu